Wnętrze pod klucz, aranżacja wnętrza, wykończenie pod klucz czy wykończenie mieszkania, a może mieszkanie pod klucz – jeśli zaczynasz słyszeć wokół siebie powyższe zwroty, to najpewniej znaczy, że zostałeś szczęśliwym nabywcą nowego mieszkania. Znajomi i rodzina gratulują, a Ty stroszysz się z dumy jak paw.
Jednak Twoje szczęście zaczyna się chwiać pod ostrzałem tych wielu, różnych haseł. W końcu zaczynasz się zastanawiać, o co chodzi z tymi wszystkimi “kluczami” i kto tu kogo i dlaczego chce “wykańczać”?
W 11 krokach odpowiadamy na Twoje wątpliwości i stawiamy sprawę jasno.
1. Usługa
Wykończenie pod klucz – to rodzaj usługi na rynku nieruchomości, polegającej na wykończeniu wnętrza mieszkania. Dotyczy rynku pierwotnego, na którym kupujemy wymarzone M od dewelopera i otrzymujemy mieszkanie w tzw. stanie deweloperskim.
2. Punkt wyjściowy – stan deweloperski
Mianowicie stan deweloperski – to efekt końcowy prac dewelopera, w budynku, w którym otrzymamy mieszkanie. W ramach stanu deweloperskiego w mieszkaniu będziemy mieli rozprowadzone wszystkie instalacje – elektryczną, grzewczą oraz wodno-kanalizacyjną. Poza tym otwory drzwiowe i ściany będą znajdowały się w miejscach wyznaczonych w planie mieszkania. Ściany powinny być tynkowane, czasami są już pomalowane na biało. To wszystko. Mieszkanie jest puste.
Warto pamiętać, że jako przyszli lokatorzy macie wpływ na ostateczne rozplanowanie mieszkania w okresie wprowadzania tzw. zmian lokatorskich – o czym we wcześniejszym wpisie.
3. Wybór pracowni
Mieszkanie można wykończyć samemu (podobno ;)) lub zlecić tę usługę profesjonalistom, którzy oferują kompleksowe wykończenie pod klucz. Usługa składa się z części projektowej, która obejmuje rzuty wykonawcze, wizualizacje oraz zestawienie i kosztorys prac, przygotowany przez architekta wnętrz oraz prace wykończeniowe.
4. Projekt
W Deer Design to jeden z najważniejszych etapów, w którym przygotowujemy koncepcję mieszkania oraz projekty wykonawcze, takie jak projekt zmian w instalacjach, przebudowy ścian, siatki glazurnicze. Co ważne, opracowujemy również projekt mebli kuchennych oraz wizualizacje 3D.
Zaczynamy od umówienia spotkania z Architektem Wnętrz. Pierwsze spotkanie z architektem jest trochę, jak pierwsza randka ? Pytamy o zainteresowania, sposób spędzania wolnego czasu itp. Wszystko po to, by poznać oczekiwania, potrzeby i inspiracje. Musimy dowiedzieć się czegoś o Was, by móc stworzyć coś dla Was.
Po rozmowie architekt przygotowuje kilka koncepcji wnętrza, przedstawiając również swoje pomysły i optymalne rozwiązania funkcjonalne.
5. Wybór materiałów
Rynek wykończenia wnętrz oferuje ogrom materiałów wykończeniowych, w których łatwo się pogubić. Dlatego w Deer Design dokonaliśmy selekcji najlepszych materiałów na rynku i przedstawiamy je w trzech programach wykończeniowych – Smart Life, Modern Life oraz High Life. Programy można obejrzeć tutaj. Warto pamiętać, że programy to tylko rama, do której dopasować możemy również materiały, które nie znalazły się w katalogach.
6. Kosztorys, harmonogram, umowa
Formalności, które związane są z wykończeniem wnętrz to umowa na prace projektowe i roboty budowlane z załącznikami w postaci kosztorysu, zaakceptowanych rysunków wykonawczych oraz harmonogramu prac. Wszystkie dokumenty jasno określą zakres prac, budżet oraz termin realizacji.
7. Prace wykończeniowe
Wybierając kompleksową usługę, pracami wykończeniowymi na szczęście nie musisz się przejmować. Nasi fachowcy zajmą się wszystkim. Nad wszystkimi pracami w Twoim mieszkaniu czuwać będzie również koordynator prac.
Często pytacie, jakie prace wchodzą w ramy podstawowej usługi wykończenia. Odpowiadamy – jest to układanie podłóg, malowanie ścian, wstawienie drzwi wewnętrznych z klamkami, ułożenie płytek (w kuchni i łazience) oraz całościowe wyposażenie łazienki z armaturą i ceramiką włącznie.
Jest to jednak tylko podstawowy zakres prac, dodatkowo oferujemy również wyposażenie mieszkania w meble – zabudowę kuchenną oraz szafy i garderoby.
Posiadamy również szeroki wachlarz usług dodatkowych oznaczonych w naszych katalogach ikoną +. Znajdziecie w nim ciekawe pomysły na różnego rodzaju okładziny ścienne np. stare cegły, spieki kwarcowe czy kafle betonowe.
W ramach współpracy z architektem oferujemy również pełne wsparcie w wyborze sprzętu AGD, oświetlenia czy mebli.
8. Dekoracja wnętrza
W ramach programów wykończeniowych oferowanych przez naszą pracownię posiadasz dodatkowy bonus w postaci usługi dekoracji wnętrz. Określasz swój budżet, a dekoratorzy dobierają odpowiednie dodatki tak, by Twoje wnętrze spełniało wszystkie oczekiwania.
9. Odbiór mieszkania
Najprzyjemniejszy moment całego wykończenia następuje, gdy z kluczami wchodzisz do nowego, wysprzątanego i wyposażonego mieszkania. Często towarzyszą temu okrzyki, zachwyty a nawet łzy wzruszenia ?
10. Gwarancja
Całość prac wykończeniowych obejmujemy dwuletnią gwarancją, którą można wykorzystać w przypadku niespodziewanych usterek lub ewentualnych poprawek.
11. Sesja zdjęciowa
A na koniec, abyś miał(a) czym się rodzinie pochwalić i co na Instagrama wrzucić, zrobimy sesję zdjęciową mieszkania. Ale Instagram to nie wszystko. Pamiętaj, że takie zdjęcia przydadzą Ci się np. u ubezpieczyciela, gdyby Twój sąsiad np. zalał Ci mieszkanie i trzeba byłoby dokonać szacunku wartości odtworzeniowej mieszkania. Może to błahostka, ale lepiej dmuchać na zimne. Wszystkie zdjęcia otrzymasz do użytku własnego ?
Cały proces krok po kroku przedstawiamy na infografice poniżej, a jeśli chcesz zapoznać się ze szczegółami naszych programów aranżacji kliknij >tutaj<.
***
Masz ochotę na więcej inspiracji i porad? Zajrzyj na nasz profil na Facebooku ?