+48 883 555 647
icon +48 883 555 647 +48 883 555 647

Blog
Przydatne porady
i ciekawe inspiracje

icon

DOBRZE UMÓWIENI – CZYLI ARANŻACJA MIESZKANIA Z PROFESJONALNĄ EKIPĄ REMONTOWĄ

article-photo

Umowę z ekipą remontową warto podpisać chociażby po to, aby wiedzieć, kiedy prace remontowe zostaną zakończone i co wchodzi w cenę takich prac. Tak, nie przewidziało wam się, od ekipy remontowej można oczekiwać określenia terminu realizacji i podania zakresu prac!
Wystarczy przejrzeć opowieści z forów internetowych, aby wiedzieć, że remont z niewłaściwą ekipą, może być najgorszym koszmarem. Okazuje się, że jedni fachowcy przez rok próbują skończyć łazienkę, inni uwijają się w dwa tygodnie z całym apartamentem, ale potem trzeba szukać ekip specjalizujących się w poprawkach. Są jeszcze tacy, których efekty pracy nadają się na memy i których nie polecilibyśmy nawet najbardziej nielubianemu sąsiadowi. Niestety, ale zdanie „trudno o porządną ekipę” nie traci na aktualności.

Wciąż się wahacie, bo podpisanie umowy wiąże się z zatrudnieniem droższej ekipy? To przypomnijcie sobie historie znajomych, którzy brali urlop, aby pilnować ekipy remontowej. I tych, którzy nieustannie byli na wezwanie speców, bo „zabrakło farby, pędzel okazał się za mały i nie wystarczyło folii”. Na końcu nie zapominajcie, że są na rynku osoby, które pozwalają sobie na pracę pod wpływem alkoholu.

Są sposoby na znalezienie sprawdzonej ekipy. Mogą być to osoby z polecenia znajomych albo kogoś branży np. dewelopera, renomowanej firmy. Poza tym deweloperzy oferując wykończenie pod klucz, mają w cenie coraz częściej również usługi fachowców. Dobre ekipy, które współpracują z deweloperami, nie pozwolą sobie na utratę cennego kontraktu, a to oznacza, że można liczyć na pracę, której efekty będą spełniały wasze oczekiwania.

10 elementów, które należy zawrzeć w umowie:

1. Szczegółowy zakres prac. Jasny opis zadań pozwoli na uniknięcie nieporozumień.

2. Czas rozpoczęcia i zakończenia remontu. Można zaznaczyć, że dopuszczane jest przesunięcie zakończenia prac np. w momencie braku dostawy prądu czy opóźnieniu w dostawie materiałów, których produkcja odbywa się w zagranicznych fabrykach.

3. Szczegółowy kosztorys z uwzględnieniem rodzaju materiałów, jakich ekipa będzie używać.

4. Określenie, kto odpowiada za dostarczenie niezbędnych do remontu urządzań i narzędzi. Może się okazać, że ekipa nie dysponuje np. zgrzewarką do rur albo szlifierką do płytek. Wynajęcie takich maszyn to spory wydatek.

5. Należy również określić kto jest odpowiedzialny za odbiór towarów, ich wnoszenie i sprawdzenie zgodności zamówionego materiału z kosztorysem. Płytki i ceramika sporo ważą, więc bardzo często wykonawca może doliczyć za to dodatkowy koszt.

6. Dobrze jest zaznaczyć w umowie, kto ponosi koszt wyżywienia.

7. Warto ustalić, czy ekipa nocuje w remontowanym mieszkaniu, czy też nie. Jeśli tak, można zawrzeć, że w lokalu nie mogą przebywać osoby trzecie.

8. Koniecznie trzeba określić skutki niewywiązania się z umowy.

9. Należy także zapisać, że przypadku, w którym jeden z członków ekipy nie będzie mógł z przyczyn losowych zakończyć remontu, firma wskaże jego zastępcę, który zakończy prace.

10. Kluczowa jest forma płatności. Opłata może być wykonywana w transzach lub w całości po zakończeniu prac. Nie dajcie się nabrać na płatność z góry! Umowa powinna określić ewentualne zasady reklamacji efektów prac i gwarancję na wykonane prace.

Aranżacja mieszkania to duży wydatek, dlatego nie warto narażać się na straty związane z zatrudnieniem nieprofesjonalnej ekipy remontowej. Najlepiej mieć wszystko na piśmie i spać spokojnie.

***

Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w zakresie oświetlenia i aranżacji wnętrz, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

A jeśli szukasz inspiracji? Zaglądaj na nasz profil na Facebooku.

blog title