Optyczne triki mogą sprawić, że nawet małe wnętrze nie będzie przytłaczające. Dla efektu kilku dodatkowych metrów kwadratowych nie trzeba malować domu na biało, pozbawiać wnętrz elementów dekoracyjnych i maniakalnie strzec porządku. Są atrakcyjniejsze sposoby.
1. Fototapeta
Wyobraźmy sobie, że siedzimy przy stoliku na placu, do którego wiedzie brukowana alejka malowniczego, włoskiego miasteczka. Aby mieć takie widoki do porannej kawy, wystarczy fototapeta z odpowiednią perspektywą na ścianie, obok której postawimy kawowy stolik i krzesło. Nie dość, że widok będzie przyjemny, to jeszcze doskonale powiększy kuchenne wnętrze.
Od kilku lat fototapety wróciły do łask ze względu na niebanalne wzory, ale też wysoką jakość. Nie są to już fototapety z lat 90.
2. Szafki z matowymi frontami
Chcąc stworzyć wnętrze, które będzie optycznie większe, powinniśmy zdecydować się na nowoczesne meble, które pozwalają na schowanie większości domowych rzeczy. Nie oznacza to, że nie możemy pozwolić sobie na półkę. Możemy, ale musimy dokładnie przemyśleć to, co chcemy na niej postawić.
Efekt XL mogą zapewnić meble z kolorowymi frontami i białymi blatami. Najmodniejsze w tym sezonie są meble, które mają fronty w szarym, grafitowym, zielonym lub turkusowy kolorze. Wszystko w macie lub półmacie. Jedynym błyszczącym elementem są okucia.
Link do całej sesji mieszkania >>TUTAJ<<
3. Modelowanie kolorem
Duże optycznie wnętrza = białe ściany w domu. Zapomnijmy o tym! Dom, nie może być pstrokaty, ale też nie musi być zdominowany przez biel. Wnętrza można modelować właśnie przez kolory. Pastelowa i lekko połyskująca farba na ścianie doskonale rozświetli mały przedpokój bez dostępu do naturalnego światła.
Efekt powiększenia może dać także odpowiednio dobrany kolor na jednej ze ścian. Podobny efekt dają pasy. Muszą być jednak dopasowane do charakteru i kształtu wnętrza.
4. Lustrzana ściana
Duże lustro to jeden z efektownych sposobów na powiększenie mieszkania. Ważne, żeby lustro znalazło się w miejscu, w którym spełni także funkcję praktyczną i np. będziemy w nim mogli się przejrzeć przed wyjściem.
Jeśli należymy do osób rozpraszanych przez lustrzane powierzchnie, lepiej nie wieszać lustra w salonie, gdzie codziennie toczy się rodzinne życie. Wtedy lustrzane tafle sprawdzą się na skrzydłach szafy w przedpokoju.
5. Zwiewne materiały
Przezroczyste, półprzezroczyste i gładkie – te tkaniny sprawiają, że wnętrza stają się przytulne, ale optycznie nie zmniejszają pomieszczenia. Jeśli mimo to marzą nam się ciężkie zasłony, to wówczas zrezygnujmy z firan. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskamy więcej naturalnego światła w domu.
Link do całej sesji mieszkania >>TUTAJ<<
6. Wzory
Na to, jak postrzegamy wnętrza, wielki wpływ mają sposoby ułożenia glazury, terakoty i podłogi z desek lub paneli. Optyce sprzyja prostota wzorów, połączona z podłużnym kształtem. Inny trik to układanie płytek z jednej kolekcji, które na środku ściany są matowe, a przy ścianach połyskujące. Z kolei deski na podłodze powinny być ułożone pionowo, od drzwi do okna.
Jeśli mamy ogrzewanie podłogowe można zupełnie zrezygnować z dywanów lub wybrać niewielkie dywaniki, gdyż duże zmniejszają optykę.
7. Meble
Nowoczesne urządzanie wnętrz zerwało ze schematem, w którym każda ze ścian jest zastawiona meblami. Obecnie warto mieć jak najmniej mebli, a poza tym nie muszą one koniecznie stać przy ścianach. Równie dobrze – jeśli sprzyja to optyce i jest funkcjonalne – kanapa może stać na środku pokoju.
Każdy z trików może być zastosowany do mieszkań urządzonych w stylu loftowym, etno, glamour czy industrialnym. Powiększanie optyki nie narzuca stylu, a jedynie podpowiada jak urządzić się stylowo, zapewniając sobie niezbędne poczucie przestrzeni.
***
Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w zakresie aranżacji wnętrz, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.
A jeśli szukasz inspiracji? Zaglądaj na nasz profil na Facebooku.