O tym, jakie trendy będą rządzić w aranżacji wnętrz w 2018 roku, dowiadujemy się teraz, gdy projektanci zaczynają chwalić się swoimi kolekcjami mebli, farb, dodatków. Dlatego aranżując mieszkanie dziś, nie patrzmy w przeszłość, a w katalog nowości.
1. Paleta kolorów od Pantone
Specjaliści Instytutu Pantone co roku przedstawiają najmodniejsze kolory na najbliższe 12 miesięcy. W 2018 roku w bazowej palecie znalazły się: klasyczny granat (Sailor Blue), jasna szarość (Harbor Mist), piaskowy beż (Warm Sand) i kremowa biel (Coconut Milk).
Poza tym wyróżnione zostały: pomidorowa czerwień (Cherry Tomato), nasycony, zimny odcień niebieskiego (Palace Blue), brudny róż (Ash Rose), jasna zieleń (Nile Green), żółty (Meadowlark), ciepły, brzoskwiniowy kolor (Blooming Dahlia), mocny fiolet (Ultra Violet), ciepły brąz (Spiced Apple), lawendowy róż (Pink Lavender), pastelowy, jaśniutki róż (Almost Mauve, Rapture Rose), mocna, jaskrawa limonka (Lime Punch).
Już teraz, wybierając kolory farb do mieszkania, warto pamiętać o tej liście najmodniejszych barw.
2. Nieoczywiste połączenia
Nadchodzi także czas nieoczywistych połączeń w aranżacji wnętrz. Najnowsze trendy zachęcają do łączenia ciepłych i zimnych kolorów np. zimnego niebieskiego z ciepłym pomarańczem, klasycznego granatu z lawendowym różem.
Intensywne zestawienia wyciszać może obecność jasnej szarości czy kremowej bieli.
3. Złote detale
Już teraz można polować na złote dodatki: lampy, ramki na zdjęcia, gałki do mebli, donice. Dodatki w kolorze szlachetnego kruszcu będą doskonale pasować nawet do wnętrz urządzonych w stylu loftowym czy skandynawskim. Co ciekawe złoto w nowym, modnym wydaniu, nie będzie miało nic wspólnego z tym barokowym.
Dodatki będą miały klasyczną, prostą formę, skrojoną wedle sztuki nowoczesnego designu. Hitem będzie np. kuchnia z frontami o głębokiej zieleni ze złotymi uchwytami. W takiej kuchni, złota może być także bateria do zlewu.
4. Wzory
Fotele i narzuty z liściastym wzorem, lampy o kształcie kwiatowego pąka czy zasłony z malowanymi deseniami nawiązującymi do flory – tego też nie zabraknie w aranżacji wnętrz.
Wzorzysty mebel czy dodatek jest w kontrze do gładkich powierzchni przeważających w mieszkaniu. To element, który powinien nas wyrażać, uzupełniać, a nie wypełniać wnętrze.
5. Funkcjonalność
Nowoczesne meble mają być jak najbardziej funkcjonalne. W szafie musi znaleźć się także miejsce na deskę do prasowania i ruchome szuflady, pozwalające na uporządkowanie rzeczy. Designerzy dążą do jak największego zorganizowania przestrzeni i schowania zbędnych przedmiotów. Według tej zasady to, co jest widoczne dla oka – chociażby gazety – leżą na stole nie dlatego, że nie mamy miejsca i pomysłu na to, aby je schować, a dlatego, że tak zaplanowaliśmy.
6. Przeszklenia, lustra, światło
Przeszklony stół, duże lustra, licznie zaplanowane punkty świetlne – te elementy także będą grały ważną rolę w aranżacji wnętrz. Każde z nich na swój sposób wpływa na optyczne zwiększenie powierzchni mieszkania. W momencie, w którym intensywne kolory mogą tę powierzchnię zmniejszać, rola lustra i światła jest wyjątkowo ważna.
7. Personalizacja wnętrz
Najważniejsze jest jednak potrzeba personalizacji w aranżacji wnętrz. Mieszkania nie powinny być urządzane metodą „kopiuj – wklej”, czy zbiorem wszystkich trenów.
Propozycje i nowości powinny być punktem wyjścia do stworzenia idealnego domu, w którym będziemy czuć się dobrze każdego dnia.
***
Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w zakresie aranżacji wnętrz, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.
A jeśli szukasz inspiracji? Zaglądaj na nasz profil na Facebooku.