Twoje mieszkanie jest jeszcze na etapie dziury w ziemi, a Ty już masz przygotowaną listę mebli i dodatków, które muszą się w nim znaleźć? Zanim dodasz do niej kolejne pozycje, zobacz jakich błędów przy aranżacji wnętrz można uniknąć.
1. Każdy mebel z innej bajki
Na samym początku wyzwania, jakim jest urządzenie wymarzonego mieszkania, bardzo łatwo jest wpaść w pułapkę kupowania mebli i dodatków, które nam się podobają. Paradoks? Trochę tak. To, że coś jest ładne, nie oznacza, że będzie do siebie pasować. Finalnie nowoczesna kanapa, modne kolorystycznie zasłony i obraz znanego artysty mogą dawać przeciętny efekt. Kluczem do udanej aranżacji wnętrz jest zaplanowanie stylu, w jakim chcemy mieszkać. Błędem jest urządzanie pomieszczeń w różnych stylach, bez wspólnego mianownika. Sypialnia, kuchnia, pokoje mogą być inaczej urządzone, ale powinny mieć spójną koncepcję. To trudna sztuka – zwłaszcza gdy pary mają odmienny gust i wizję – wymagająca wprawy i konsultacji z projektantem, który niczym psycholog ma swoje sposoby, aby „pożenić” różne gusta par.
2. Chaos kolorystyczny kontra jednobarwność
Brak czasu na przemyślenie aranżacji często sprawia, że mieszkania stają się albo zbyt kolorystyczne, albo jednokolorowe. Oba rozwiązania są męczące i mało atrakcyjne na dłuższą metę. Kolory i ich natężenie mają odpowiednią rolę i wpływają na nasze samopoczucie. Przykładowo czerwień ma energetyzującą moc, zieleń – relaksuje, a szarość – wycisza.
3. Powielanie niefunkcjonalnych rozwiązań
Katalogi mają inspirować, ale nie można ich traktować dosłownie. Kompleksowe rozwiązania takie jak okrągła wanna na nóżkach nijak nie sprawdzi się w małej łazience, a stół z sześcioma krzesłami nie będzie najlepszym rozwiązaniem w pokoju z kuchnią. Przeglądając katalogi musimy szukać rozwiązań, które sprawdzą się przy metrażu naszego domu i dopasują się do stylu życia, jaki prowadzimy. Jedna ze szkół projektowania mówi o tym, że udając się do pustego mieszkania warto zabrać ze sobą kolorowe kredy do rysowania. Następnie należy rozrysować tzw. plan funkcjonalny na posadzce i zacząć przechadzać się po mieszkaniu, tak jakby stały w nim już meble. Test pozwoli na szybką weryfikację planów i rzeczywistych potrzeb.
4. Meblowanie pod ścianami
Trend, według którego meble należy ustawić na środku aranżowanej powierzchni, wciąż budzi sporo wątpliwości. Pierwsze rozwiązanie w projektowaniu przestrzeni wiedzie ku postawieniu mebli pod ścianami. To błąd. Meble mogą być centralnym elementem każdego z pomieszczeń. W kuchni może być to stół wyspa, w salonie – kanapa i stolik na kawę, w sypialni – łóżko, a w łazience – wanna.
5. Oświetlenie to nie tylko lampy
Przy wyborze oświetlenia zbyt często w pierwszej kolejności skupiamy się na tym, jak wyglądają żyrandole, kinkiety czy oprawki punktowego światła LED. Zanim pomyślimy, jakie chcemy dobrać lampy, powinniśmy skupić się na tym, w jakich miejscach będziemy potrzebować światła i do czego będzie ono nam służyć. Może się okazać, że oprócz centralnego oświetlenia w każdym z pomieszczeń, niezbędne będzie oświetlenie punktowe do pracy przy komputerze, do czytania albo do robienia makijażu.
Pamiętaj, aby każde rozwiązanie w Twoim wnętrzu przemyśleć dwa razy, gdyż błędne decyzje zostają na lata, a te trafne mogą umilać Ci życie każdego dnia ?
Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w tym zakresie, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.
A jeśli szukasz inspiracji? Zaglądaj na nasz profil na Facebooku.