+48 883 555 647
icon +48 883 555 647 +48 883 555 647

Blog
Przydatne porady
i ciekawe inspiracje

icon

10 rodzajów drzwi wewnętrznych. Jakie wybrać?

article-photo

Drzwi nie są już nudnym elementem mieszkania. Są designerskie, wykonane z różnych rodzajów materiałów, czasem ukryte. I co ciekawe, nie każdym rodzajem drzwi da się trzasnąć ;)

Potencjał drzwi chętnie wykorzystują filmowcy. Niejeden reżyser, chcąc skupić uwagę widza zatrzymywał kadr właśnie na drzwiach. Naciskanie klamki, dźwięk przesuwania skrzydła, ujęcie przez szklane drzwi. W taki sposób filmowcy budują emocje. Robią to także współcześni designerzy, którzy tworzą nastrój w mieszkaniach, używając różnych rodzajów drzwi wewnętrznych. Oto najciekawsze modele, które sprawiają, że projektowanie i wykańczanie mieszkań, nie może być nudne:

1. Dwuskrzydłowe
To rodzaj drzwi, który wymaga ekspozycji, a tym samym przestrzennego mieszkania. Najczęściej ten model montowany jest między salonem a jadalnią. Dwuskrzydłowe drzwi są dominantą we wnętrzu, dlatego powinny być wykonane z dobrej jakości drewna i szkła. Właśnie mieszanka tych dwóch materiałów jest najpowszechniejsza, choć designerzy, mając przed sobą projektowanie i wykańczanie np. loftowych przestrzeni, wybierają inne, odważne rozwiązania. Zdarza się, że w loftach i softloftach, dwuskrzydłowe drzwi są przesuwne, ciężkie, z elementami metalowymi oraz drewnianymi. Tego typu drzwi mogą być także asymetryczne. Wówczas węższa część może być zamontowana na stałe (bez opcji otwierania), a druga część otwierana.

2. Białe
Do białych drzwi mają słabość mieszkańcy krajów Skandynawskich. Biel pasuje do nowoczesnego stylu urządzania wnętrz, który Skandynawowie pokochali. Białe drzwi od kilku sezonów doceniane są także w Polsce. Bardzo często aranżacja wnętrz pod klucz przewiduje zastosowanie białych modeli drzwi. Używane są zarówno do kuchni, łazienek, jak i salonów. Minusem białych drzwi jest to, że widoczne jest na nich każde zarysowanie lub zabrudzenie.

     

3. Przesuwne
Jednoskrzydłowe, przesuwne drzwi to doskonałe rozwiązanie do niewielkiego metrażu, gdyż nie zabierają cennej przestrzeni. Designerzy oferują szeroki wybór – drzwi ze szkła, drewna lub modele, wykonane z połączenia obu tych materiałów. Drzwi przesuwne to wariant dla zwolenników praktycznych, ale i designerskich rozwiązań. Ich nowoczesne wzornictwo sprawia, że projektowanie i wykańczanie mieszkań jest niebanalnym wyzwaniem.

4. Ukryte
Mają w sobie element tajemniczości i pasują do designerskich wnętrz. W założeniu komponują się kolorystycznie ze ścianą. Drzwi ukryte są innowacyjne i niewątpliwie decydują o tym, że projektowanie i wykańczanie jest niezwykle kreatywne.

5. Szklane
Obecność szkła we wnętrzu optycznie powiększa przestrzeń. W takim mieszkaniu jest także jaśniej. Ponadto szkło dodaje elegancji. Idealne rozwiązanie np. do gabinetu. Szklane drzwi od kilku sezonów nie dają się wyprosić ze świata design’u… za drzwi.

6. Loftowe
Wraz z modą na loftowe wnętrza, pojawiły się drzwi, które do takich przestrzeni pasują. Najczęściej są to modele stalowe, nowoczesne, minimalistyczne. Tego typu drzwi często wykonywane są na specjalne zamówienie.

7. Harmonijkowe
Designerzy projektując harmonijkowe drzwi, przenoszą nas np. do londyńskiej budki telefonicznej lub do amerykańskiej taksówki. Wzory tych drzwi często nie są nudne i można dopasować je tematycznie do naszego wnętrza. A gdyby tak do kuchni wchodzić poprzez drzwi z motywem lasu lub nadmorskiego molo? Czemu nie? W przypadku drzwi harmonijkowych decyduje wybrany nadruk.

8. Niestandardowej wysokości
Drzwi od sufitu do podłogi sprawiają, że pomieszczenie wydaje nam się wyższe. Dobór takiego rozwiązania najlepiej skonsultować z projektantem, a wykonanie powierzyć profesjonalnej ekipie.

9. Lustrzane
Lustrzane drzwi mogą być ciekawym rozwiązaniem do łazienki, garderoby lub sypialni. To nowoczesne, a także eleganckie rozwiązanie, które pozwala zachować wizualną przestrzeń.

10. Do dziecięcego pokoju
Bardzo ciekawym modelem są drzwi z powierzchnią tablicową. To połączenie designu z funkcjonalnością, które do gustu przypada zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Dzięki montażowi drzwi z opcją tablicy, nie musimy wieszać jej na ścianie lub kupować stojącej tablicy do rysowania, która zabiera przestrzeń.

Wybór drzwi to bardzo ważny moment w planowaniu wnętrza. Ich model, wzór, kolor i materiał determinuje sposób, w jaki urządzimy całe wnętrze. Słowem wpływa na to, jaka będzie aranżacja wnętrz pod klucz.

blog title