+48 883 555 647 +48 883 555 647
+48 883 555 647 +48 883 555 647

Bog
Przydatne porady
i ciekawe inspiracje

Kuchnia otwarta a kuchnia zamknięta – plusy i minusy

Jeśli jesteś niczym bohaterowie programu „MasterChef” i uwielbiasz gotować przed publicznością, czyli rodziną i znajomymi, zdecydowanie potrzebujesz kuchni otwartej. Gdy wolisz nie ryzykować, że opary gotowania rozejdą się po całym domu, wybierz kuchnię zamkniętą.

Kuchnia sercem domu

Zwolenników otwartych kuchni wciąż nie brakuje. Co takiego przekonuje nas do łączenia stref gotowania, jedzenia i odpoczynku w jedną? Otóż gotowanie stało się dla wielu z nas elementem, przy którym wspólnie spędzamy czas ze znajomymi i z rodziną.
Niegdyś filmowa scena, w której rodzina wspólnie gotuje, rozmawia i spędza ze sobą czas, teraz jest jak najbardziej realna. Sporo w tej materii namieszała trwająca moda na gotowanie, zdrowe żywienie i dbałość o to, co i jak jemy.

kuchnia otwarta
Oto plusy otwartej kuchni:

1. Mieszkanie o niewielkiej przestrzeni, dzięki wyburzeniu ściany, zwiększa się optycznie.
2. Wielofunkcyjna przestrzeń sprzyja oszczędności – mniejsze jest, chociażby zużycie energii, gdy spędzamy czas wspólnie w jednej przestrzeni.
3. Zaaranżowanie kuchni w formie np. wyspy lub atrakcyjnie zaprojektowanego aneksu, może być bardzo efektowne.
4. Brak konieczności posiadania dwóch stołów, w kuchni i w salonie, a rzecz jednego idealnie wkomponowanego w całość wielofunkcyjnej powierzchni.

!Minus. Jeśli pokój z aneksem to całość mieszkaniowego metrażu, to jest jeden minus. W momencie, w którym będziemy chcieli pobyć sami, bez towarzystwa (nawet najbardziej fantastycznego partnera) będzie to kłopotliwe.

Zapach ryby w całym mieszkaniu? Nie, dziękuję

Także kuchnia zamknięta ma swoich fanów, którzy dostrzegają takie oto plusy:

1. Kuchnia zamknięta pozwala na funkcjonowanie bez oparów gotowania. To ważne zwłaszcza gdy podczas gotowania używamy cebuli, czy intensywnie pachnących przypraw np. curry.
2. Pozwala na swobodę w eksponowaniu dodatków np. część łyżek może wisieć na ścianach, a część sprzętu kuchennego stać na otwartych półkach.
3. Zapewnia ciszę. W pozostałej części mieszkania nie słychać hałasu urządzeń, w tym okapu, zmywarki, lodówki.
4. W łatwy sposób możemy zapewnić bezpieczeństwo najmłodszym członkom rodziny.

kuchnia zamknięta

! Minus. Właściwie jeden, który może skreślać wszystkie zalety. Jeśli jako młode małżeństwo z dzieckiem, stoimy przed wyborem zaaranżowania oddzielnej kuchni czy w to miejsce pokoju dziecięcego, wybór będzie oczywisty. Docelowo praktyczniejszy będzie układ pokój z aneksem plus pokój dla dziecka.

Ostateczną decyzję o tym, jak będzie wyglądać nasza kuchnia, powinniśmy podjąć niezależnie od mody – bo ta na przestrzeni lat się diametralnie zmieniła – ale w zależności od własnych potrzeb.
Ile ludzi, tyle oczekiwań od funkcji, jaką ma pełnić mieszkanie. Podejmując decyzję o otwarciu lub zamknięciu kuchni, musimy więc wyobrazić sobie w tej przestrzeni siebie, bliskich i naszą wspólną codzienność.

***

Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w zakresie aranżacji wnętrz, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

A jeśli szukasz inspiracji? Zaglądaj na nasz profil na Facebooku.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Deer Design Sp. z o.o. w celu umożliwienia udzielenia odpowiedzi na zadane przez Panią/Pana pytania oraz przedstawienie promocji oraz produktów handlowych spółki Deer Design Sp. z o.o., a ponadto w celu przedstawienia oferty usług świadczonych przez podmioty powiązane kapitałowo, bądź organizacyjnie z Administratorem ochrony danych osobowych, bądź podmioty z nim współpracujące.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych od Deer Design Sp. z o.o. w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną o treści marketingowej. <br/> Udzielenie zgody jest dobrowolne. <br/> Udzielona zgoda w każdym czasie może być wycofana. Wniosek o cofnięcie zgody, należy skierować na adres e-mail Inspektora Ochrony Danych: daneosobowe@deerdesign.pl