To modyfikacje pierwotnego układu ścian i instalacji w mieszkaniu, wprowadzane w planach jeszcze przed faktycznym rozpoczęciem robót. Dzięki zmianom lokatorskim u dewelopera najważniejsze elementy wnętrza można dostosować do indywidualnych potrzeb już w trakcie budowy, prac instalacyjnych i robót wykończeniowych. Aby z tej możliwości naprawdę skorzystać, warto skonsultować się z architektem wnętrz. Dlaczego? Wyjaśniamy.
Szczegółowy zakres i tryb wprowadzania zmian na etapie budowy konkretnego mieszkania reguluje umowa z deweloperem. Zawsze pojawiają się tam jednak 4 obszary.
- Układ ścian działowych
Przebieg ścian w praktyce przekłada się na liczbę pomieszczeń (np. sypialń), odczucie przestrzeni w mieszkaniu, ale też fundamentalne sprawy funkcjonalne. Drobne z pozoru modyfikacje mogą oznaczać, że w przedpokoju zmieści się lub nie zmieści pojemna szafa, w łazience powstanie lub nie powstanie komfortowa strefa kąpielowa, a w kuchni, jadalni czy sypialni będzie się można bezproblemowo poruszać – albo nie. Na wstępie trzeba jednak wiedzieć, która ściana jest działowa, bo grubość nie musi o tym mówić!
- Układ, wielkość i rodzaj drzwi wewnętrznych
Ich rozmieszczenie wiąże się ze swobodą komunikacji w mieszkaniu oraz perspektywami widokowymi, a w mniejszych przestrzeniach okazuje się kluczowe także dla ustawności pomieszczeń. Konkretny rodzaj drzwi (jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe, przesuwne, łamane, a może otwarty prześwit?) wybiera się na późniejszym etapie, na potrzeby projektu zmian lokatorskich jednak warto odpowiednio wcześnie przeanalizować zarówno kwestie estetyczne, jak i komunikacyjne – w tym wątek potencjalnych kolizji.
- Rozmieszczenie przyłączy elektrycznych, teletechnicznych, wodnych
Te zmiany można wprowadzać na dowolnym etapie prac, warto jednak uniknąć przeróbek i niepotrzebnego kucia w ścianach oraz uzupełniania tynków, gładzi lub co gorsza płytek. Tematów do zastanowienia jest dużo – w kontekście zmian lokatorskich u dewelopera chodzi m.in. o liczbę i położenie gniazdek, rozplanowanie oświetlenia ogólnego, funkcyjnego, nastrojowego i dekoracyjnego, zapewnienie przyłączy wszystkim sprzętom domowym (a np. zawór z wodą dla zmywarki nie powinien mieścić się bezpośrednio za nią!) i wymierzenie ekranu TV tak, aby na widoku nie ciągnęły się kable. A coraz częściej także rozprowadzenie instalacji smart home.
- Rozmieszczenie przyłączy kanalizacyjnych, wentylacji oraz grzejników
Zmiany w tym zakresie wymagają rzetelnej wiedzy instalacyjnej oraz konsultacji z projektantem budynku, jako że trzeba się tu sztywno trzymać przepisów budowlanych. W wielu przypadkach jest to warte zachodu, bo umiejscowienie WC może w fundamentalny sposób określać ustawność łazienki, a rodzaj grzejnika (poziomy pod oknem czy pionowy na ścianie obok?) pozwolić albo nie pozwolić na dosunięcie do ściany łóżka, sofy, szafki.