Dowiedz się na co zwrócić uwagę z naszego krótkiego poradnika
Jak znaleźć dobrą ekipę remontową? Poznaj kluczowe aspekty

Dowiedz się na co zwrócić uwagę z naszego krótkiego poradnika
Rewolucyjne premiery, najwięksi producenci, unikatowe święto wzornictwa. Zainspiruj się trendami z 63. edycji włoskich targów iSaloni
Jeśli świat designu miałby swoje Oscary, to z pewnością byłyby to one – Targi iSaloni w Mediolanie To właśnie tu producenci mebli, projektanci i architekci z całego świata zjeżdżają się, by zobaczyć, co będzie na topie w nadchodzącym sezonie. iSaloni to nie tylko największe święto wzornictwa, ale też idealny barometr trendów – tu odbywają się premiery, o których za chwilę będzie mówić cała branża.
Przeczytaj, jak od dzisiaj będziemy mieszkać.
Tegoroczna, 63. edycja targów Salone del Mobile.Milano odbywa się od 8 do 13 kwietnia. Swoje nowości prezentuje na niej ponad 2000 wystawców z 37 krajów, 700 młodych projektantów, 20 szkół designu, więc z pewnością każdy spragniony designerskich nowinek znajdzie tu coś dla siebie. A tych, którzy chcą śledzić trendy, jak co roku nie zabraknie – organizatorzy spodziewają się blisko 350 tysięcy odwiedzających z całego świata.
Kierunek, w którym zmierzają targi, podkreśla tegoroczna kampania komunikacyjna promująca wydarzenie, zatytułowana „Z myślą o człowieku” („Thought for Humans”). Jej główną ideą jest powrót do korzeni designu i przypomnienie nam wszystkim, że jego istotą i nadrzędnym wymiarem jest fakt, że powstaje przez ludzi i dla ludzi. Każdy projekt jest odpowiedzią na potrzeby, wartości i doświadczenia człowieka. To właśnie taki design – zakorzeniony w codziennym życiu i dążący do poprawy jego jakości – spotkamy na targach iSalone.
Ten trend należy rozumieć dosłownie: przedmioty codziennego użytku, jak sofy, fotele czy krzesła przybierają rzeźbiarskie, organiczne formy, które stają się dominantą przestrzeni. Nie tracą przy tym nic ze swojej funkcjonalności czy komfortu. Wciąż popularne są także modułowe systemy, które dzięki zmienności i dynamice, jaką oferują mają możliwość dostosowania się różnych aranżacji i układów.
To trend, który z roku na rok przybiera na znaczeniu: wnętrza, w których żyjemy mają aktywować jak najwięcej naszych zmysłów. Dlatego producenci stawiają na materiały ciepłe w odbiorze i przyjazne w dotyku. Od naturalnego drewna, przez młotkowaną skórę, welury, surowy len, aż po coraz popularniejsze bouclé – nasze wnętrza mamy nie tylko oglądać, ale również dotykać. Kolorystyka łączy neutralne tony (beże, szarości, szałwia, ochra, piaskowy) z głębokimi akcentami, jak ochra, ciemna zieleń, fiolet czy burgund.
W projektach mebli coraz częściej podkreślane jest wykorzystanie naturalnych materiałów: marmuru, drewna, szkła czy metalu. Często przyjmują one rzeźbiarską, artystyczną interpretację łącząc naturalność i pierwotność z tym, co wyrafinowane i naznaczone kulturą. Z drugiej strony, coraz częściej wykorzystywane są materiały z recyklingu, co wpisuje się w rosnącą świadomość ekologiczną branży.
Regały, garderoby i systemy przechowywania pomyślane są tak, by każdy mógł dopasować ich wielkość i funkcje do własnych potrzeb. Meble coraz częściej zachęcają do tworzenia osobistych narracji, do personalizacji i podkreślenia własnego stylu we wnętrzu, np. poprzez ekspozycję pamiątek. Sprzyjają mu np. otwarte, pozbawione drzwi i szuflad regały, które ułatwiają personalizowanie przestrzeni (regał Filigno, prod. Team 7, proj. Dominik Tesseraux, regał z komodą RTV K1+, prod. Kriptonite Italia).
Tegorocznym targom iSaloni towarzyszyła wystawa oświetlenia Euroluce. Te – podobnie jak meble – coraz częściej przypomina architektoniczne struktury we wnętrzu. Szkło, mosiądz, marmur, tworzywa termoplastyczne i naturalne materiały łączą się z inteligentnymi technologiami. Inspiracji można szukać wszędzie – od kształtów retro, przez motywy botaniczne, po awangardowe eksperymenty. Światło nie pełni już wyłącznie funkcji użytkowej, a buduje relacje między przedmiotami, przestrzenią i ludźmi. Zaprasza do bezpośredniego kontaktu poprzez możliwość dopasowania się do potrzeb użytkowników.
W tym roku szczególnie dużo działo się w segmencie mebli do sypialni. Łóżka o teatralnych wręcz w swym wyrazie zagłówkach oraz konstrukcjach zawieszonych nad podłogą, integrują technologię i rzemiosło (łóżko Victoria, prod. MGC Mariani). Wielkość formy łączona jest z tkaninami na bazie naturalnych włókien – lnu czy wełny, w przygaszonych odcieniach sprzyjających wyciszeniu.
Fot. Instagram Kare
Meble i tekstylia prezentowane podczas iSaloni 2025 są odpowiedzią na potrzebę łączenia zmysłowości, funkcjonalności i odpowiedzialnego podejścia do projektowania. Wzornictwo staje się bardziej narracyjne, pełne osobistych odniesień, a zarazem silnie osadzone w wartościach zrównoważonego rozwoju i autentyczności materiałów. To czas designu emocjonalnego, świadomego i wyjątkowo estetycznego – projektowanego z myślą o długowieczności i możliwości adaptowania go do zmieniających się potrzeb użytkowników.
Jeśli planujesz aranżację swojego mieszkania i poszukujesz kompleksowego wsparcia, zapraszamy do umówienia spotkania z Ekspertem Wnętrz Deer Design. Jako doświadczona pracownia architektury wnętrz, nieustannie śledzimy najnowsze trendy i rozwiązania w branży wnętrzarskiej.
Dodatkowo oferujemy możliwość skorzystania z doradztwa eksperta marki DeeHome, który pomoże w doborze mebli ruchomych i oświetlenia idealnie dopasowanych do charakteru wnętrza – spośród starannie wyselekcjonowanej oferty rekomendowanej przez naszych architektów.
a my zadbamy o magię Twojego wnętrza