Kuchnia otwarta czy zamknięta? Zalety, wady i najczęściej wybierane układy
Dowiedz się, jak ergonomicznie zaplanować swoją przestrzeń i wybierz rozwiązanie dostosowane do swoich potrzeb
Kuchnia to serce domu, miejsce, w którym spędzamy czas nie tylko na przygotowywaniu posiłków, ale także na rozmowach, spotkaniach rodzinnych i codziennym relaksie. Dlatego jej układ i projekt stanowią kluczowy element urządzania mieszkania lub domu. Trendy wnętrzarskie proponują dwa główne typy kuchni – otwarte i zamknięte. Każde z tych rozwiązań ma swoje mocne strony, ale również pewne ograniczenia, dlatego przed podjęciem decyzji warto poznać ich specyfikę.
Z artykułu dowiesz się:
Jakie są zalety i wady rozwiązań otwartych oraz zamkniętych?
Jakie triki warto stosować, by zwiększyć funkcjonalność kuchni otwartej oraz zamkniętej?
Jakie są topowe układy kuchni?
Dlaczego przy projektowaniu kuchni warto zdecydować się na współpracę z architektem wnętrz?
Kuchnia otwarta – przestrzeń dla tych, którzy lubią być razem
Kuchnia otwarta łączy się najczęściej z salonem lub jadalnią, tworząc jednolitą, wielofunkcyjną przestrzeń. Wśród jej głównych zalet architekci Deer Design wymieniają wizualne powiększenie przestrzeni. Brak ścian sprawia, że wnętrze wydaje się po prostu bardziej przestronne. Dzięki temu kuchnia może być lepiej oświetlona światłem dziennym, co poprawia komfort pracy i estetykę pomieszczenia. Otwarta kuchnia umożliwia łatwy kontakt z domownikami lub gośćmi podczas przygotowywania posiłków.
“Kuchnia otwarta pozwala na swobodny przepływ światła oraz tworzy przestrzeń sprzyjającą spotkaniom i rozmowom. Dzięki możliwości zastosowania wyspy kuchennej zwiększa się funkcjonalność i wygoda codziennego użytkowania. To rozwiązanie sprzyja integracji domowników, powiększa wizualnie przestrzeń i zapewnia lepsze doświetlenie wnętrza.”
Projektant Wnętrz
Kuchnia otwarta – wady rozwiązania
Niestety, nawet najwięksi zwolennicy kuchni otwartej muszą być świadomi wad tego rozwiązania. Wśród tych najbardziej istotnych architekci wymieniają:
rozprzestrzenianie się zapachów, które nawet przy dobrej wentylacji mogą przenikać do przestrzeni salonu,
widoczny kuchenny bałagan – w otwartej kuchni trudno ukryć nieporządek, takie rozwiązanie wymaga dość skrupulatnego sprzątania,
hałas – działający blender, okap czy zmywarka mogą przeszkadzać osobom oglądającym telewizję lub odpoczywającym w salonie.
Kuchnia zamknięta, czyli tradycyjna przestrzeń do gotowania
Kuchnia zamknięta to klasyczne rozwiązanie, które jak przyznają architekci Deer Design, ma ono sporo zalet. Jedną z nich jest oddzielenie od reszty domu strefy gotowania. W kuchni zamkniętej można bez przeszkód oddać się sztuce kulinarnej, a kuchenny rozgardiasz czy zapachy są oddzielone od pozostałych części domu. Ergonomiczny projekt, odpowiednie oświetlenie wszystkich stref i właściwa wentylacja to recepta na wyjątkowo udany projekt kuchni zamkniętej.
“Kuchnia zamknięta to doskonały wybór dla osób, które cenią spokój i porządek. Pozwala na oddzielenie strefy gotowania od części dziennej. Dzięki drzwiom i ścianom zapachy oraz hałas nie przenikają do salonu, co zwiększa komfort domowników. To rozwiązanie idealne dla tych, którzy lubią gotować bez presji i chcą zachować większą kontrolę nad estetyką wnętrza. ”
Projektant Mebli
Kuchnia zamknięta – wady rozwiązania
I to rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Dla wielu kluczowym problemem będzie izolacja w trakcie przygotowania posiłków od reszty domowników i bieżących rodzinnych wydarzeń. Architekci Deer Design wskazują także na:
mniejsze doświetlenie – w kuchniach zamkniętych, szczególnie w mieszkaniach, w których okno jest małe lub znajduje się w niedogodnym miejscu, może brakować naturalnego światła,
wrażenie mniejszej przestrzeni – w mieszkaniach o niewielkiej powierzchni, w których kuchnia pozostaje dodatkowo zamknięta, może ona sprawiać wrażenie ciasnej i ograniczonej.
5 najczęściej wybieranych układów kuchni
Oba typy kuchni mają swoje zalety i ograniczenia. Jeśli cenisz przestronność, integrację z domownikami i nowoczesny styl, kuchnia otwarta będzie doskonałym wyborem. Natomiast kuchnia zamknięta sprawdzi się u osób, które cenią prywatność, tradycję i porządek. Kluczowe znaczenie ma odpowiedni dobór układu, który zapewni maksymalną funkcjonalność oraz komfort użytkowania.
Układ jednorzędowy (liniowy)
Ten układ to idealne rozwiązanie do wąskich i małych przestrzeni. Wszystkie szafki, blaty i urządzenia są rozmieszczone w jednej linii wzdłuż ściany. Najczęściej stosuje się go w kuchniach otwartych. Funkcjonalność takiego układu podniosą okap o dużej mocy, a także ciche sprzęty AGD, które zminimalizują hałas w otwartej przestrzeni.
Układ dwurzędowy (równoległy)
Szafki i blaty znajdują się po obu stronach pomieszczenia. Jest to rozwiązanie stosowane głównie w kuchniach zamkniętych. Pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni, zwłaszcza w wąskich pomieszczeniach. Idealnym rozwiązaniem w tego typu kuchniach będą szafki i szuflady z systemem organizacji, które umożliwią Ci przechowywanie dużej ilości rzeczy w uporządkowany sposób.
Układ w kształcie litery „L”
Bardzo uniwersalny i funkcjonalny układ, który można zastosować zarówno w kuchniach otwartych, jak i zamkniętych. Szafki i blaty są rozmieszczone wzdłuż dwóch sąsiadujących ścian.
Układ w kształcie litery „U”
Ten układ zapewnia najwięcej miejsca do przechowywania i pracy, ponieważ szafki i blaty zajmują trzy ściany. Jest idealny w przypadku kuchni otwartych, a także większych kuchni zamkniętych.
Kuchnia z wyspą
To jedno z najbardziej pożądanych rozwiązań we współczesnych kuchniach otwartych. Wyspa może pełnić funkcję dodatkowego blatu roboczego, miejsca do spożywania posiłków lub strefy do przechowywania.
Architekci Deer Design zwracają także uwagę na układy, które sprawdzą się wyłącznie w kuchni otwartej i pozwolą na efektowne wydzielenie stref kuchni i salonu. Będą to wyraźnie wyznaczona jadalnia usytuowana pomiędzy kuchnią a salonem oraz oddzielenie kuchni i strefy dziennej ażurową ścianką działową.
Współpraca z architektem wnętrz przy urządzaniu kuchni pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni i zapewnienie funkcjonalności dostosowanej do potrzeb domowników. Eksperci Deer Design pomogą dobrać ergonomiczny układ mebli, ułatwiający codzienne przygotowywanie posiłków oraz zadbają o odpowiednie rozmieszczenie stref roboczych. Doradzą, jakie materiały i wykończenia będą odporne na uszkodzenia, estetyczne i łatwe do utrzymania w czystości. Współpraca z naszą Pracownią to gwarancja trwałych i pięknych rozwiązań w Twojej kuchni.
Zaufaj profesjonalistom
Planujesz remont lub wykończenie wnętrza? Pamiętaj, że to decyzja na lata! Zainwestuj w siebie – zdaj się na usługi profesjonalistów i stwórz przestrzeń swoich marzeń bez zbędengo stresu i niespodzianek.
Współpraca z naszą Pracownią to komfort i sprawdzone rozwiązania. Z nami masz pewność, że zaprojektowana przestrzeń będzie nie tylko piękna, ale i funkcjonalna. Już nie musisz się martwić. Oferujemy kompleksową obsługę, dzięki której cały proces projektowo-wykończeniowy odbywa się szybko i zgodnie z planem.
Nie czekaj! Skontaktuj się z nami i umów się na spotkanie z ekspertem wnętrz.